Szukaj
  • officeblackjack

„ Fotowoltaika dla laika – czym naprawdę jest?”

Każdy wspomina o tym, że fotowoltaika to niezwykle opłacalna inwestycja, która przynosi zyski oraz wspomaga naturalne środowisko. Dla Ciebie to pojęcie, które znasz tylko z reklam i opowieści? Zapoznaj się z naszym artykułem, aby mieć wiedzę na temat paneli fotowoltaicznych.


Fotowoltaika to pojęcie, które złożone jest dwóch słów: photo czyli światło i volt – co oznacza jednostkę pomiaru napięcia prądu. Często możesz także spotkać się z innym określeniem fotowoltaiki, trochę skróconym PV. Zatem przejdźmy do uzupełnienia informacji na temat działania paneli fotowoltaicznych. Komponentem paneli fotowoltaicznych są właśnie ogniwa, które zamieniają promieniowanie słoneczne na energię. Jak to możliwe, że panel potrafi zamieniać słońce na energię? W momencie gdy promieniowanie słoneczne trafia na ogniwa, fotony wybijają elektrony i powstaje wówczas różnica potencjałów, która sprawia iż przepływa prąd stały. Panele fotowoltaiczne nie potrzebują silnych promieni słonecznych, ważne jest, aby niebo nie było pochmurne.


Ogniwa fotowoltaiczne i darmowy prąd?

Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne i w taki sposób tworzą dla nas darmowy prąd. Jednak, aby uzyskać darmową energię potrzebne jest prawidłowe działanie wszystkich urządzeń z którymi połączona jest instalacja fotowoltaiczna. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są jej ogniwa w których zachodzi zjawisko przekształcania promieni słonecznych w energię elektryczną. Ogniwa to nic innego jak półprzewodniki, których zadaniem jest przewodzenie prądu elektrycznego z udziałem czynników zewnętrznych takich jak temperatura. Przy produkcji ogniw fotowoltaicznych najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem. Prąd, który już powstał przekazywany jest do falownika, którego głównym zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w zmienny czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych gniazdkach. Falownik w instalacji fotowoltaicznej tworzy serce, który decyduje o opłacalności tej inwestycji.Niewykorzystana energia elektryczna – co się z nią dzieje?

Panele fotowoltaiczne pozyskują dla naszego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa darmowy prąd. Jednak często zdarza się tak, że pojawia się nadmiar energii elektrycznej. Zasoby, które uzbieramy są naszą własnością. Po wykorzystaniu energii na własne potrzeby nadmiar trafia do sieci publicznej w której tworzy się pewnego rodzaju „magazyn”. Jeśli pojawi się sytuacja, że nasze panele nie wytwarzają prądu na nasze potrzeby nadmiar, który odłożyliśmy do bazy wraca do nas z powrotem.

133 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie